216A
1674973

Gösta Westerberg Möbel AB, fåtölj, Stockholm, 1950-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Organisk form, stoppad sits och rygg med mönstrad originalklädsel av tyg, lös dyna, fyrdelad benställning av alm. Höjd 86 cm, bredd 88 cm, sitthöjd 34 cm.

Slitage, smärre fläckar.

Modellen introducerades på utställningen Önskehem 1954 och uppvisar nära släktskap med modellen "Tummen/Gary" som ritades av Arne Norell och presenterades på utställningen Önskehem två år tidigare än denna modell, år 1952.