220
1672647

Boréns

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Boréns
(Sverige, Grundat 1924)

Golvlampa, modell "7288", Borås, 1950-tal.

Svartlackerad metall och mässing, ställbar skärm, brickmärkt B 7288. Höjd 160 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.