221
1672635

Harald Fust

(Sverige)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Harald Fust
(Sverige)

Kanapé, "Singoalla", Ikea, 1960-tal.

Ben i bok, fast stoppad sits och rygg klädd i senapsgul plysch. Längd 160 cm, djup 75 cm, höjd 82 cm.

Smärre slitage, omklädd.

Modellen avbildad i katalog 1961.
Andreas Siesing, "Svenska möbler – Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok", Atlantis 2015, s. 131.