223
1646084

Claude Lalanne

(Frankrike, 1925-2019)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Claude Lalanne
(Frankrike, 1925-2019)

Bricka, ed. 86/250, Artcurial, Frankrike, 1980.

Oval silverpläterad bronsbricka med förgylld dekor av fjäril på bambu, graverad signatur i skrivstil Cl. Lalanne 86/250. Längd 41,5 cm, bredd 28 cm. Certifikat signerat och daterat 1981 medföljer samt originaletuiet.

Smärre slitage.

Formgivare

Claude Lalanne var en av få kvinnor ur sin årskull att studera arkitektur vid École des Beaux-Arts i Paris. Hon gick sedan vidare till École nationale supérieure des Arts Décoratifs för att utbilda sig mer mot konsthantverk.
Claude Lalanne arbetade tätt intill maken François-Xavier Lalanne, paret kom att kallas "Les Lalannes". Där François-Xavier gärna riktade sitt fokus mot djurvärlden arbetade Claude istället mot växtriket. Hon använde sig av till exempel gjutning, pressade dekorelement och elektroplätering för att gjuta blad, stjälkar och kronblad till brons till sina verk med en naturalistisk exakthet. Clauder Lalannes arbeten rörde sig i gränslandet mellan konst, mode och skulptur.