239
1672689

Poul Henningsen

(Danmark, 1894-1967)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Poul Henningsen
(Danmark, 1894-1967)

Bordslampa, "PH 3½/2", Louis Poulsen, Danmark, 1930-tal.

Pelare och fot i patinerad metall, fattningshus i bakelit, skärmställning med bajonettfjäderlås, monterad med en lackerad plåtskärm över två skärmar i gulmålat glas, fattningshuset märkt PH lamp Patented. Höjd 45 cm, diameter 33 cm.

Slitage, stötmärken, färgbortfall, smärre nagg, ej funktionstestad.

PH-modellen med fattningshus i bakelit introducerades 1933.

Formgivare