Skåp, Knud Willadsen Møbelsnedkeri, Lillerød, Danmark, 1950-tal.
Ek, två skjutdörrar med reliefdekor, invändigt med hyllplan, etikettmärkt Knud Willadsen Møbelsnedkeri Lillerød. Höjd 125 cm, bredd 125 cm, djup 45 cm.
Smärre fanerskador. Bakstycket med påskrift "Inköpt på Nordiska Galleriet 1953".
Nordiska Galleriet, Stockholm, inköpt 1953.
Modellen visades på utställningen "Tidens møbler" på Forum, Köpenhamn 1952.
Modellen avbildad i Danish Furniture Index.