250
1639870

Jørgen Høj

(Danmark, 1925-1994)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Jørgen Høj
(Danmark, 1925-1994)

Skåp, Knud Willadsen Møbelsnedkeri, Lillerød, Danmark, 1950-tal.

Ek, två skjutdörrar med reliefdekor, invändigt med hyllplan, etikettmärkt Knud Willadsen Møbelsnedkeri Lillerød. Höjd 125 cm, bredd 125 cm, djup 45 cm.

Smärre fanerskador. Bakstycket med påskrift "Inköpt på Nordiska Galleriet 1953".

Proveniens

Nordiska Galleriet, Stockholm, inköpt 1953.

Modellen visades på utställningen "Tidens møbler" på Forum, Köpenhamn 1952.

Modellen avbildad i Danish Furniture Index.