253
1669422

Nanna & Jørgen Ditzel

(Danmark, 1923-2005 respektive 1921-1961)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Nanna & Jørgen Ditzel

Fåtölj, modell "93", Søren Willadsens Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal.

Fast stoppad sits och rygg klädd i textil "Sunniva" från Kvadrat, ben i teak. Bredd 89 cm, höjd 89 cm, sitthöjd ca 35 cm.

Renoverad och omklädd.

Mette Mærsk, "Historien om Søren Willadsens Møbelfabrik", Vejen Kunstmuseum 2024, s. 296-297.

Modellen formgiven 1955 och presenterades första gången på utställningen "Købestævne" i Fredericia i augusti samma år. Originalskissen utförd av paret Ditzel är daterad 14 juni 1955. Modellen blev ingen försäljningssuccé, och endast ett fåtal exemplar är idag kända.