257
1670798

Jørgen Høvelskov

(Danmark, 1935-2005)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Jørgen Høvelskov
(Danmark, 1935-2005)

Stol, "Harpestolen", Christensen & Larsen, Danmark, 1960-tal.

Ask, flagglina. Höjd 133,5 cm, sitthöjd ca 40 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven 1963.