25A
1676432

Tyra Lundgren

(Sverige, 1897-1979)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Tyra Lundgren
(Sverige, 1897-1979)

Figuriner, duvor, två stycken, modell "10627", Venini, Murano, Italien, efter 1938.

Iriserande glasmassa i rosa och vitt glas, signerade med rund etsad signatur venini murano ITALY. Höjd 19 och 19,5 cm, längd 22 cm.

Modellen formgiven ca 1938.

Formgivare

Keramikern och skulptören Tyra Lundgren började sin långa och lycksamma bana vid Arabia Porslinsfabrik i Finland 1924, där hon med vissa avbrott för gästspel i franska och italienska fabriker var anställd fram till 1937. Åren 1940-50 hade hon en egen ateljé vid Gustavsberg där hon bedrev självständigt arbete. Hon utförde många friskulpturala och monumentala arbeten och hennes verk antog med åren en alltmer exklusiv karaktär. Hon blev internationellt känd för sina uttrycksfulla skulpturer och reliefer i chamotterat stengods, främst i form av modellerade småfåglar, fiskar och kräldjur med raffinerade, växlande starkeldsglasyrer och hon var under 1940-talet först med stora och monumentala reliefkompositioner i högbränt chamotterat stengods. På världsutställningen i Paris 1937 visade hon sina uppskattade fåglar och fiskar.