306
1672175

Agda Österberg

(1891-1987)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Agda Österberg
(1891-1987)

Matta, rölakan och gobelängteknik, ca 238 x 172 cm, signerad

Komponerad under 1900-talets mitt. Stora polykroma fält med geometriska figurer.