323
1663377

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

Cigarrskrin, silver, inredning i trä, Köpenhamn 1918.

Rektangulär modell. Dekor på locket och längs lockets kanter. Även med svenska importstämplar och GAB F. Silver 830/1000. Längd 23,5 cm, bredd 13,8 cm, höjd 5,3 cm. Total vikt (inklusive träinredning) 959 g.

Janet Drucker och William Drucker, Georg Jensen: 20th Century Designs, New York 2002. Jfr mindre exemplar på bild s. 7, katalog nr F-62.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.