Madeleine Pyk – en samling F769
334
1666531

Karl Anderson

(Sverige, 1865-1938)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Karl Anderson
(Sverige, 1865-1938)

Kaffe- och teservis, 4 delar, silver, Stockholm 1918.

Sexkantig modell, trähandtag och träknoppar. Gräddkanna och sockerskål invändigt förgyllda. Gåvogravyr undertill och på liven graverat "AS". Svenska importstämplar. Höjd 8-23,5 cm. Total vikt ca 1668 g.

Ett handtag med lagning.

Formgivare

Silversmed som föddes 24.3.1865 i Stockholm. Anderson utbildade sig hos L. Larson & Co, vilken han sedermera övertog 1892. Firman uppgick 1917 i C.G. Hallbergs Guldsmeds AB. Han blev så småningom hovjuvelerare, och stämplade till och med 1933.