Madeleine Pyk – en samling F769
374
1663133

Atelier Borgila

(Sverige)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
475 - 570 EUR
545 - 654 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06
Atelier Borgila
(Sverige)

Collier, silver med emalj, Stockholm 1966.

Stämplad Borgila. Längd ca 37 cm, bredd ca 30 mm, vikt 82 g.

Firma Borgila är ett svenskt företag med lång tradition inom silversmide och smyckestillverkning. Företaget grundades av Erik Fleming på 1920-talet och är känt för sitt hantverk i hög kvalitet, ofta med klassiska och tidlösa former.

Formgivare

Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson