38
1652168

Gunnar G:son Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar G:son Wennerberg
(Sverige, 1863-1914)

Vas, flintgods, Gustavsberg, jugend, tidigt 1900-tal.

Balusterform, heltäckande dekor av gula blommor mot mörkgrön fond, signerad G Wennerberg Gustafsberg. Höjd 21,5 cm.