Halsring, sterlingsilver med förgyllning, Stockholm 1995.
Stämplad SIGP. Höjd 28 mm, inre diameter ca 11.8 cm, vikt 183 g.
Bredden och komplexiteten i Sigurd Perssons konstnärsskap är närmast överväldigande men som en röd tråd genom hela hans produktion löper en hantverksmässig precision som gör Sigurd Persson till en av 1900-tales stora konsthantverkare. Efter en lång utbildning i både Sverige och Tyskland öppnade han 1962 sin egen ateljé på Högbersgatan i Stockholm men redan 1960 fick han internationell ryktbarhet med utställningen "77 ringar" på NK i Stockholm.