396
1657334

Nils Tydén

(Sverige, 1889-1976)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Nils Tydén
(Sverige, 1889-1976)

Motiv från Riddarfjärden med segelbåtar.

Signerad Nils Tydén och daterad 1923. Pannå 35,5 x 29,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Important Spring Sale 609, 7 juni, 2018, kat. nr 320.
Privatsamling.

Konstnär