483
1671839

Bruno Krauskopf

(Tyskland, 1892-1960)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Bruno Krauskopf
(Tyskland, 1892-1960)

Fiskehamnen.

Signerad Bruno Krauskopf a tergo. Pannå 71 x 101 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Svein Westlye, "Bruno Krauskopf - Et fargerikt kunstnerliv", 2021, avbildad uppslag i färg s. 92-93.