524
1627535

Erró (Gudmundur Gudmundsson)

(Island, Född 1932)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 700 - 27 100 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Erró (Gudmundur Gudmundsson)
(Island, Född 1932)

"Organe et Philippe V"

Signerad Erró och daterad 1967. Duk 127,5 x 67 cm.

Proveniens

Ett liv i konstens tecken – en privatsamling med modern svensk och internationell konst.

Utgiven av Galerie Beaubourg, Chêne, "Erró : catalogue général", 1976, avbildad i svartvitt som kat. nr 21 s. 136.