531A
1627529

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Friedensreich Hundertwasser
(Österrike, 1928-2000)

"Good Morning City - Bleeding Town"

Signerad i trycket och numrerad 9266/10000. Färglitografi, 1969. Tryckt av Studio Quattro, Campalto-Venedig. Utgiven av Dorothea Leonhart, München. Bildstorlek 82 x 54 cm. Bladstorlek 85 x 56 cm.

Proveniens

Ett liv i konstens tecken – en privatsamling med modern svensk och internationell konst.

Konstnär

Friedensreich Hundertwasser var en Österrikisk bildkonstnär, formgivare och arkitekt född i Wien. Han studerade vid Wiens konstakademi samt på resor till bland annat Florens, Paris, Marocko, Tunisien och Sicilien. Hundertwasser hette tidigare Friedrich Stowasser men ändrade sitt namn till Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser som ungefärligt kan översättas till ”Fredsrike Regndag Mörkfärggrann Hundravatten”. Han är använder skickligt färg och form i sina verk. I sitt skapande blandar han figurativ och abstrakt konst. På 1950-talet började Hundertwasser intressera sig för skapande av arkitektur som skulle vara bra för människan och naturen. Hundertwasser har bland annat byggt “Forest Spiral” som finns i Darmstadt, Tyskland med organiska former och starka färger.