612
1655713

Thorvald Hellesen

(Norge, 1888-1937)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Thorvald Hellesen
(Norge, 1888-1937)

Komposition

Signerad Thorvald Hellesen och daterad -23. Gouache på papper, bladstorlek 53 x 37 cm, bildyta 45,2 cm x 29 cm. A tergo stämpel: Galerie Barreiro, Paris.

Proveniens

Galerie Barreiro, Paris.
Privatsamling, Europa

Galerie 1900 - 2000, Paris, "Thorvald Hellesen", 1986, kat nr. 23.