Madeleine Pyk – en samling F769
645
1672083

Christian Berg

(Sverige, 1893-1976)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Christian Berg
(Sverige, 1893-1976)

"Nådens skålar l"

Signerad C.B och numrerad 5/5. Koncipierad 1965. Mörkpatinerad brons med polerade skålar. Höjd 12 cm. Monterad på träsockel, 16 cm inklusive sockel.

Torvald Berg, "Christian - Min upplevelse av skulptören Christian Berg", 1991, kat. nr 133, s. 198.

Konstnär

Christian Berg, svensk skulptör. Han började som naturalistisk djurmålare och fram till 1926 ägnade han sig enbart åt måleri. I Paris kom han i kontakt med postkubismen, som snabbt blev hans eget språk. Vägen till skulpturen fann han den dag då han med hjälp av lera lyckades lösa ett problem med linjespelet i en tecknad torso. Bergs första skulptur, Torso 1926, blev inledningen till hans mest intensiva och aktiva period, 1926-1930. Han skapade då en rad postkubistiska skulpturer och många torsos i olika utvecklingsgrader. Han arbetade framförallt med klart avgränsade konkava och konvexa former, som låter ljuset spela i omväxlande blanka och matta ytor. Med undantag för de många stiliserade porträttskulpturerna och kyrkliga utsmyckningarna förblev han den abstrakta skulpturen trogen under hela sitt verksamma liv.