1652546

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

Skål, glas, ravenna (dubbelravenna), Orrefors 1956, nr 999.

Fyrsidig med rutdekor i blått mot rödorange, med ett yttre gråtonat glasskikt, signerad ORREFORS RAVENNA No 999 Sven Palmqvist. 21 x 20 cm, höjd 17,2 cm.

Liten inre spänningspricka vid basen, smärre repor.

Proveniens

Andres Laszlo Jr. Collection.

Läs mer om Andres Laszlo Jr. Collection

Formgivare