86
1659428

Hertha Hillfon

(Sverige, 1921-2013)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Hertha Hillfon
(Sverige, 1921-2013)

Skulptur, keramik, ansikte, egen ateljé, Stockholm 1986.

Delvis glaserad med guldekor, signerad H Hillfon 1986, monterad på tygklädd sockel. Total höjd 32,5 cm, längd 42 cm djup 22 cm.

Några smärre nagg.