9
1652544

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

Skål, glas, ravenna, Orrefors 1951, nr 166.

Oval med rutdekor i blått mot orangerött, signerad ORREFORS SWEDEN RAVENNA 166 Sven Palmqvist. 22 x 16,5 cm, höjd 15 cm.

Något slipad runt basen och små nagg på fotkanten.

Proveniens

Andres Laszlo Jr. Collection, inköpt 1986.

Läs mer om Andres Laszlo Jr. Collection

André Laszlo, "Svenskt Konstglas", Sellin & Blomquist, 1991, skålen avbildad s. 49.

Formgivare