99E
1674862

Gertrud Lönegren

(Sverige, 1905-1970)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gertrud Lönegren
(Sverige, 1905-1970)

Vas, stengods, Rörstrand, 1930-40-tal.

Räfflad dekor, glasyr i gult, brunt och beige, stämpelsignerad RÖRSTRAND SWEDEN LÖNEGREN L167 HANDDREJAD. Höjd 24 cm, diameter 20,5 cm.

Finmaskig glasyrkrackelyr.