Fanerat med alrot, almrot, alm och masurbjök. Beslag av förgylld mässing. Rak form med brutet krön. Profilerade dörrspeglar med bakomvarande inredning av hyllplan och lådor, underskåp med välvd förkroppad front, inredning av fyra draglådor. Sidorna med bärhandtag. Svärtade kulfötter. Längd 162, bredd 56, höjd 220 cm. Nycklar medföljer.