1654656

Skåp, Sverige, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft, Senbarock.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 780 - 7 160 EUR
5 420 - 8 130 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med alrot, almrot, alm och masurbjök. Beslag av förgylld mässing. Rak form med brutet krön. Profilerade dörrspeglar med bakomvarande inredning av hyllplan och lådor, underskåp med välvd förkroppad front, inredning av fyra draglådor. Sidorna med bärhandtag. Svärtade kulfötter. Längd 162, bredd 56, höjd 220 cm. Nycklar medföljer.