1002
1675465

Ilja Glazunov

(Ryssland, 1930-2017)
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
6 690 - 9 550 EUR
7 590 - 10 800 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Ilja Glazunov
(Ryssland, 1930-2017)

"Tutayev, Volga"

Signerad I. Glazunov i kyrillisk skrift. Daterad 1985 a tergo. Olja på duk 70 x 120 cm.

Proveniens

Förvärvad i Ryssland, 1990-tal, av en svensk affärsman som ett av tre verk av samma konstnär.
Därefter i arv.