1019
1643718

Meipingvas, cloisonné. Sen Mingdynasti, 1600-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundad skuldra, indragen hals med utsvängd mynning, dekor av en fortlöpande lotusslinga i emaljfärgerna grönt, blått, gult, vitt, grönt, rött mot en turkos grund. Höjd 26,5 cm.

Insidan av halsen rödlackerad. Stötskada, retuschering.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare with a vase sold at Christies, 21–22 August 2019 | Live auction 17423, lot 149.