1037
1643744

Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor, på något sluttande fotring, ristad sk anhua-dekor av lotus samt dekor i famille verte-färger av blommor. Diameter 25 cm.

Kantlagningar. Slitage.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare with an almost identical bowl in the Royal Dresden Porzellan Collection; Museum Inventory Number; PO 4604. Johanneum mark/Palace Number; N 166.