1068
1643753

Praktvas, porslin. Kina, 1900-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Kalebassformad med dekor i underglasyrblått av figurscen med lärd man med uppassare. Botten med fyra karaktärers Kangxi märke. Höjd 45,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.