107
1661595

Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld, bronserad, samt polykromt bemålad. Uppsvängt, genombrutet krön med dekor av slingrande rocailler, snäckor, och blomster. Ramverk med infällda listglas med målad dekor. Nederdel med dekor av snäckor, rocailler och blomster. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat glas. Höjd 167, bredd 71 cm.