1084
1659727

Skålar 13 tycken samt lock, 10 stycken, porslin. Japan, Meiji (1868-1912)

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
383 - 575 EUR
433 - 650 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor på rak fotring. Utsidan med dekor i guld mot röd grund av växtslinga, insidan med drake och tranor bland molnformationer. Diameter 11,1-11,7 cm.

Nagg. Sprickor.

Proveniens

1974 he was hired by Beijer Invest to be based in Japan.