11
1653886

Byrå, av Leonard Boudin (mästare i Paris 1761-1804), Louis XVI.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med rosenträ, amarant, ebenholz och lönn. Svängd form med förkroppad front och cabrioletsvängda ben. Beslag av förgylld brons. Samkomponerad front med inläggningar av musiktrofé inom geometriska inramningar flankerade av fält med parkettläggning. Signerad "L. BOUDIN" med kallstämpel samt märkt med skråstämpeln JME (juré-menuisiers-ébénistes). Senare skiva av Kolmårdsmarmor. Längd 128,5, bredd 60, höjd 89 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Kyleberg, Östergötland.
Bukowskis Internationella Höstauktion 2004, kat. nr. 812.
Därefter i arv.

Slott och Herresäten i Sverige: Östergötland, del 1, Malmö 1971. Omnämnd sid. 347-348.