110
1674121

Spegel, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97), Rokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocailler, akantus och ströblommor, liknande nederdel, ramverk med graverad dekor mot pikerad botten. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat spegelglas. Signerad "N•M" samt märkt med Stockholms hallstämpel. Höjd 95,5, bredd 37,5 cm.