Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocailler, akantus och ströblommor, liknande nederdel, ramverk med graverad dekor mot pikerad botten. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat spegelglas. Signerad "N•M" samt märkt med Stockholms hallstämpel. Höjd 95,5, bredd 37,5 cm.