112
1658687

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Transition.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med dekor av rocailler, draperade lagergirlander och krönande banrosett, liknande nederdel, ramverk med graverad dekor av flikiga blad mot pikerad botten. Senbarockt tudelat, kvicksilverfolierat och fasettsllipat glas. Signerad IÅ under krona. Höjd 147, bredd 63,5 cm.