Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med dekor av rocailler, draperade lagergirlander och krönande banrosett, liknande nederdel, ramverk med graverad dekor av flikiga blad mot pikerad botten. Senbarockt tudelat, kvicksilverfolierat och fasettsllipat glas. Signerad IÅ under krona. Höjd 147, bredd 63,5 cm.