114
1650071

Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av blomsterkorg, räfflad sköld och bärande lagerkvistar, ramverk med bandfläta, pärlstav och släta sparytor, nederdel med draperade festonger. Tudelat, fasettslipat och kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 157, bredd 58,5 cm.