1165
1644357

Penselbad, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke samt tidigt 1900-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade hörn, glaserad in- och utvändigt i en lavendel blå s.k. claire de lune-färgad glasyr. Diameter 12,2 cm.
Rundade hörn, glaserad i en oxblodsfärgad glasyr. Diameter 8 cm.

Proveniens

From the collection of Karl Hugosson.