1187
1666017

Vas, porslin. Korea, Joseon, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Päronformad med utsvängd mynning, dekor i underglasyrblått av drake som jagar den flammande pärlan. Höjd 29,5 cm.

Kantlagning.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.