1189
1653995

Sidenbrokad, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Vävd med motiv av fyra större femkloade drakar jagandes den flammande pärlan bland molnformationer, blomsterkorgar och pagodas. Runt kanterna ytterligare åtta femkloade drakar. Mittmedaljongen med fenixfåglar. Mått 96x98 cm.

Proveniens

From the collection of Hjalmar Wallenfeldt.

Compare a similar sold in these rooms from the Collection of Edit Pettersson (1890-1970). Aquired in 1915 in China.

Possibly used as a scroll cover.