119
1664598

Spegellampetter, ett par, för ett ljus, av Jakob Petterson Helin (mästare i Stockholm 1763-94), Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Krön med skulpterad dekor av voluter, profilerat ramverk med släta sparytor. Ljusarm av mässing. Signerade "I. Helin" samt märkta och otydligt daterade med Stockholms hallstämpel. Höjd 62, bredd 18 cm.

Jämför en mycket snarlik lampett av Helin, med släkten Grills vapenbild i krönets dekor, i Lars och Ursula Sjöberg, Rum för möbler, Västerås 1998, avbildad sid. 60