1208
1679605

Matta, antik, Ningxia, Qingdynastin, 1700-tal, 152 x 83 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Gul botten med två medaljonger av arkaiserande mörkblå drakar omgivna av blommor och bladverk. Gul huvudbård med mörkblått bladverk samt mörkblå, ljusblå samt benvita blommor.

Proveniens

From a Northern European collection.