1231
1661669

Parti, 8 delar, jade och nefrit. Arkaiserande, Qingdynastin och tidigare.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av; sigill i form av klippformation med drakar, höjd 10,5 cm. Sex arkaiserande biskivor i olika utföranden. Diameter 3,5-9,5 cm. En fjäderhållare till ämbetsmannahatt, längd 6,8 cm.

Nagg, naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen.

Proveniens

Purchased at Skånes Auktionsverk 28 maj 2006, then from the collection of Gustaf Hilleström.