1249
1663694

Tara, kallförgylld kopparlegering. Tibet, 1600/1700-tal eller senare.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Befriaren, den gröna Taran, avbildad sittande på lotustronen i en svag s-formad pose, lalitasana, redo att hjälpa de i nöd, behängd med juveler och med hög uppsättning på huvudet. Höjd 13 cm.

Saknar bottenplatta. Spår av bemålning och förgyllning.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.