Rund skål på hög utsvängd fot med dekor i emaljfärgerna grönt, turkost, rött, vitt, svart och gult mot en lila grund. Höjd 10,5 cm. Diameter 17 cm.
Stötskador, förgyllningen med slitage.
From the collection of Fritz Wasston, who passed away in the early 1970's, thence by descent within the family.