1262
1666030

Bägare samt kopp med fat, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter en silvermodell, med dekor av en fortlöpande lotusslinga mot en blå fond. Höjd 15,2 cm. Diameter 9,2 cm. Koppen och fatet med en fortlöpande blomsterslinga mot turkos grund, insidan av koppen rosa. Diameter kopp 6 cm. Diameter fat 10,5 cm.

Bägaren med retuscher. Sprickor.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.