1265
1679284

Skål, silver. Shanghai, omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Inpressad mästarstämpel. Dubbelväggig skål med dekor av drake i relief som jagar den flammande pärlan. Men gåvoinskription runt foten som lyder 'Fra norske vänner i Shanghai 1905'. Diameter ytterkant 24,5 cm. Höjd 10,5 cm. Vikt 1104.4 gram.

Bucklor.

Proveniens

From the collection of the Swedish diplomat Consul General Sigurd Teodor von Goës (1868-1926) who served att the Swedish-Norwegian consulate in Shanghai, China.