1266
1679288

Båtmodeller, två stycken, silver. Kina, Shanghai, omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Det större skeppet på träställ. Höjd 14 cm. Längd 18 cm. Det mindre skeppet, höjd 10 cm. Längd 10,5 cm.

Slitage, skador. Lösa delar.

Proveniens

From the collection of the Swedish diplomat Counsul General Sigurd Teodor von Goës (1868-1926) who served att the Swedish-Norwegian consulate in Shanghai, China.