1282
1674983

Vinofferbägare, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter en modell tillverkad i noshörningshorn, dekor i relief av drakar och hjortar. Höjd 8 cm. Längd ca 14 cm.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare with several libation cups like these in the Staatliche kunstsammlung Dresden, for example; Inventory no PO 686.