1285
1653463

Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Djupa rundade sidor med utsvängd mynning, glaserad i gult med dekor i relief. Botten lämnad vit med dekor i underglasyrblått av ett tecken inom dubbla cirklar. Diameter 19 cm. Höjd 9 cm.

Kantlagning.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.